Smartech-IT Cyberbezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja w służbie Pentagonu.

Petnagon, a konkretnie Pentagonu GIDE, NORTHCOM i NORAD czyli wyspecjalizowane jednostki organizacyjne Departamentu Obrony USA zlecił przeprowadzenie eksperymentu polegającego na serii wdrożeń trzech systemów SI: sztucznej inteligencji Cosmos, Gaia oraz Lattice. Systemy na podstawie wspólnej wymiany danych i ich analizie miały za zadanie przewidzieć następne posunięcia strony przeciwnej.

Departament Obrony USA ma zamiar uzyskać przewagę nad potencjalnymi wrogami poprzez połączenie i wdrożenie systemu sztucznej inteligencji. W ramach eksperymentu, o którym mowa, sztuczna inteligencja przetwarzała ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, w ramach kilku scenariuszy dążąc do przeciwdziałania wrogim posunięciom. Jest to związane z ostatnim opisem amerykańskiej strategii SI do wdrożenia w wojsku, którą sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, opisał na konferencji NACAI.

(…) nasze wykorzystanie sztucznej inteligencji musi wzmacniać nasze wartości demokratyczne, chronić nasze prawa, zapewniać nasze bezpieczeństwo i chronić naszą prywatność. Oczywiście rozumiemy presję i napięcia. I wiemy, że ocena prawnych i etycznych implikacji nowej technologii może zająć trochę czasu – powiedział sekretarz obrony USA, Lloyd Austin.

Główne założenie projektu opiera się na twierdzeniu, że jeśli wróg wie, ze jesteś w stanie przewidzieć jego strategię jest dość prawdopodobne, że nie podejmie realizacji owych planów.

*źródło: chip.pl

Zobacz też: